Darmowa podróż w nieznane

Muszę przyznać, że to niesamowite widzieć w Warszawie tyle osób z różnych stron świata. Przez kilka dni wesołe grupki co rusz tańczyły i śpiewały w metrze, coraz to inne flagi widziałam na koszulkach i plecakach osób o różnych kolorach skóry. Teraz większość z nich jest już w Krakowie.

Fascynujące jest to, że w każdej kulturze obowiązują inne zwyczaje, jest zupełnie inna mentalność. Już przy tak krótkim, chwilowym kontakcie z osobami z różnych krajów da się to mocno zauważyć. Chyba nigdy nie przestanie mnie to zadziwiać. Jak bardzo się różnimy i jak otoczenie, klimat w jakim żyjemy wpływa na sposób zachowania. Przecież ilość słońca, temperatura, to wszystko ma ogromny wpływ nie tylko na nasz wygląd zewnętrzny, ale też na to, jacy jesteśmy.

Nam Polakom przyszło żyć w klimacie umiarkowanym, który jest dość „stonowany”. Jesteśmy o wiele bardziej zdystansowani, w porównaniu do osób pochodzących z krajów o klimacie podzwrotnikowym czy też zwrotnikowym. Z kolei mieszkańcy chłodnych rejonów świata wydają się być jeszcze poważniejsi i jeszcze bardziej zdystansowani. Łatwo zauważyć to choćby obserwując radość kibiców drużyn piłkarskich – oglądając filmiki, jak cieszyli się Portugalczycy, a zaraz potem, dla porównania, jak cieszyli się Islandczycy ma się nieodparte wrażenie, że są to dwa zupełnie różne światy, pomimo tego, że żyją przecież na tym samym kontynencie.

Jakiś czas temu miałam okazję jechać pociągiem z pewnym Chińczykiem z Hong Kongu i jego synem – jak cudownie było porozmawiać o różnicach kulturowych, a także poruszyć dość drażliwe tematy, jak na przykład polityka jednego dziecka. Po tego typu rozmowach zawsze czuję się wzbogacona i mam wrażenie jakbym odbyła podróż do miejsca, z którego pochodzi mój rozmówca. Na chwilę przenoszę się do innej kultury, do innego świata. To taka ekspresowa, darmowa wycieczka. Nowe doświadczenie.

Zatrzymajmy się na chwilę, by dostrzec, jak bardzo różnorodny jest świat. A my przecież też jesteśmy jego częścią. To niesamowite, że nasza kultura potrafi być fascynująca dla innych. A przecież dla nas jest czymś tak oczywistym i zwyczajnym…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *