Efekt motyla

Czy faktycznie każda nasza decyzja, każdy wybór ma wpływ na bieg przyszłych zdarzeń? Czy jeden krok może pociągnąć za sobą szereg konsekwencji, które w ogóle nie miałyby miejsca, gdybyśmy podjęli w danym momencie inną decyzję?

Jedna kanapka więcej

Nawet z pozoru najmniej istotne decyzje mogą pociągnąć za sobą szereg wydarzeń, które w innym wypaku ogóle nie miałyby miejsca. Na przykład decyzja o zjedzeniu jednej kanapki więcej na śniadanie może spowodować wyjście z domu pięć minut później, co będzie skutkowało wejściem do późniejszego autobusu. Ten kurs akurat może mieć wypadek. Albo ten wcześniejszy. Albo późniejszy. Wypadek zresztą również jest skutkiem różnych decyzji podjętych przez różnych ludzi w różnym czasie. Jedna osoba postanowi nacisnąć gaz, druga skręcić w danym momencie, trzecia akurat zdecyduje się przechodzić właśnie w danej chwili przez ulicę. Tak często chciałoby się cofnąć czas w takich sytuacjach. Wtedy wystarczyłoby zmienić jedynie jedną decyzję, cofnąć się o jeden krok do tyłu, pojechać inną trasą, wyjść z domu pięć minut później, nie przejeżdżać na TYM żółtym świetle.

Małżeństwo nie jest efektem jednej decyzji

Na swojej drodze spotykamy wiele osób. Każde takie spotkanie jest również efektem podjętych wcześniej decyzji. Czy osoby, które dziś są małżeństwem i poznały się na studiach, poznałyby się kiedykolwiek, gdyby jedna z nich nigdy nie złożyła papierów na dany kierunek? Jak wtedy wyglądałoby ich życie? Może byliby samotni, może związaliby się z kimś innym, a może zginęliby w wypadku będąc w złym miejscu w złym czasie? Czy osoby, które zginęły w nieszczęśliwym wypadku, żyłyby do dziś, gdyby były w zupełnie innym miejscu i czasie? Z pewnością nie zginęłyby w TYM konkretnym wypadku. Do tego wystarczyłaby jedna mała zmiana wcześniejszych decyzji. Tych małych i tych dużych.

Czy przyjaciele, którzy poznali się gdzieś na ulicy, poznaliby się kiedykolwiek, gdyby nie zdążyli na dany autobus? Gdyby zaszli po drodze do sklepu? A może wtedy poznaliby kogoś innego? Być może ta osoba miałaby na nich zupełnie inny wpływ, a może jedno wspólne wyjście, którego nigdy by nie było, gdyby się nie poznały, skutkowałoby jakąś tragedią? Albo poznaniem osoby, z którą wzięliby ślub?

Jak widać, nie tylko te „duże i poważne” decyzje mają wpływ na naszą przyszłość. Kształtuje ją nieskończona ilość wyborów, decyzji, które podejmujemy w każdej sekundzie życia.

Gdyby nie ten seks

Wejdźmy w temat jeszcze głębiej. Czy gdyby nasi rodzice dziewięć miesięcy przed naszymi narodzinami nie zdecydowali się na seks, to nigdy nie pojawilibyśmy się na świecie? Każdy posiada przecież unikalny kod genetyczny. Gdybyśmy urodzili się w innym ciele jako „my” to nasze życie wyglądałoby przecież zupełnie inaczej, o ile w ogóle nasza świadomość „ja” kiedykolwiek by zaistniała. Nie wiemy też, czy jest ona przypisana do naszego ciała, czy mogłaby ona istnieć w innym ciele.

W dzieciństwie również wielokrotnie mogliśmy stracić życie i dziś nie byłoby nas tutaj. Wystarczyłby jeden fałszywy krok, jedna mniej lub bardziej świadoma decyzja. Jeden skok z drzewa za dużo, jedno nieuważne wejście na parapet. Jedna decyzja innego człowieka, który nie dopilnował, by na placu zabaw huśtawka była w dobrym stanie. Decyzja mechanika, że nie chce mu się w danej chwili wymienić wadliwego sprzętu.

Ta fascynująca świadomość

Nigdy nie wiemy jakie będą skutki danego wyboru w danym momencie. Nie zastanawiamy się na tym, że może on być kluczowy, a zawsze jest jedną z części składowych późniejszych zdarzeń. I ta fascynująca świadomość, że w tak dużym i, jednocześnie, w tak małym stopniu potrafimy kontrolować nasze życie…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *